ضد یخ بتن چیست؟

با فرا رسیدن فصل سرما و آغاز بتن ریزی در این فصل لازم دانستیم تا به بررسی ضدیخ بتن بپردازیم تا شک و شبه های موجود در استفاده از این ماده افزودنی بتن  را برطرف نماییم :

شیهه اول : نامگذاری ضدیخ بتن

طبق استاندارد بتن ریزی در فصل سرما ACI306 ماده ای به نام شتاب دهنده واکنش هیدراسیون برای بتن ریزی دراین فصل تعریف شده که اشتباها استفاده از نام ضدیخ بتن در بازار فروش افزودنی برای آن رایج شده است.

2-شبهه دوم : عملکرد ضدیخ بتن

این ماده با کاهش زمان واکنش آب و سیمان (هیدارسیون) و گرمازایی در بتن ، زمان گیرش را کاهش داده و از یخ زدگی آب بتن در هوای سرد و یخبندان جلوگیری می کند.

3-شبهه سوم : بنیان شیمیایی ضدیخ بتن

ضدیخ بتن تولید شده در این شرکت SBF-ANTIFREEZE بر پایه ترکیبات نیتروژنی بوده و بدون استفاده از افزودنی کلراید می باشد. لذا کاملا طبق استاندارد بوده و برای آرماتورها هیچگونه خطری از جمله خوردگی ایجاد نخواهد کرد.

4-شبهه چهارم : یخ زدن ضدیخ بتن

عملکرد این ماده با عملکرد سایر ضدیخ های شیمیایی متفاوت است چراکه ممکن است به تنهایی در هوای سرد و یخبندان یخ بزند و علت این امر عدم استفاده از ماده کلراید در بنیان شیمیایی این محصول می باشد. به همین علت در صورت مواجه شدن با یخ زدن ضدیخ بتن ، برعدم استفاده از ماده کلراید در بنیان شیمیایی این محصول  یقین پیدا کنید.چراکه تنها ماده ای که در اثر سرما یخ نمیزند محصولات حاوی نمک و کلر هستند که استفاده از آنها اثران نامطلوبی به جای خواهد گذاشت.

حتما بخوانید  مواد افزودنی بتن برای استفاده در نیلینگ ساختمان

 همچنین در صورت مواجه شدن با یخ زدن ضدیخ بتن، چند ساعت پیش از استفاده آن را در دمای محیط اتاق قرار داده تا به حالت اولیه بازگردد. توجه داشته باشید هرگز با حرارت مستقیم حرارت زدایی نکنید.

لازم به ذکر است یخ زدن ضدیخ هیچگونه تاثیر نامطلوبی در مشخصات شیمیایی آن ندارد.

5-شبهه پنجم : عدم افت مقاومت فشاری

از دیگر شبه های موجود در استفاده از این محصول افت مقاومت فشاری بتن می باشد.

نکته اینجاست که در صورت استفاده صحیح از این ماده هرگز به چنین مشکلی برنخواهید خورد.

در واقع روش استفاده از این محصول ، جایگزینی مقدار مصرف آب در بتن با ضدیخ می باشد. بدینگونه که به ازاء اضافه کردن هر کیلوگرم از این محصول به همان مقدار از آب مصرفی کم شده و در نتیجه نه تنها با افت مقاومت مواجه نمی شویم بلکه به افزایش مقاومت زودرس بتن کمک خواهیم کرد.

همچنین درنظر داشته باشید تنها ماده افزودنی بتن که باعث کاهش افت مقاومت می شود ، هواساز بتن بوده که به واسطه ایجاد حباب های ریز در خمیر سیمان باعث کاهش مقاومت فشاری بتن می شود. اما استفاده از این ماده به استحکام بتن در سیکل های ذوب و یخبندان کمک بسزایی می کند.

6- شبهه ششم : مقدار مصرف ضدیخ بتن

مقدار مصرف این ماده با عیار سیمان مصرفی و درجه دمای محیط ارتباط مستقیم دارد. لذا به هنگام استفاده از این ماده با کارشناسان فنی این شرکت در خصوص مقدار مصرف مشاوره نمایید.

7-شبه هفتم: استفاده از روان کننده زودگیر بجای ضدیخ بتن

استفاده از انواع روان کننده های زودگیر برای تسریع در واکنش هیدراسیون می تواند موثر باشد اما اگر هدف شما جلوگیری از یخ زدگی بتن است بهتر است ماده افزودنی انتخابی شما تنها پارامتر مورد نظرتان را تغییر بدهد. و پیشنهاد ما در این مسئله استفاده از شتاب دهنده واکنش هیدراسیون و یا همان ضدیخ بتن می باشد.

حتما بخوانید  میزان مصرف ضد یخ در بتن

 

شایان ذکر است SBF-ANTIFREEZE دارای تاییدیه از آزمایشگاه های معتبر در خصوص عدم استفاده از یون کلر در بنیان شیمیایی این ماده  طبق استاندارد BS 5075 می باشد.

کارشناسان فنی شرکت SBF هر روزه از ساعت 8:30 الی 17 و روزهای پنجشنبه از 8:30 لغایت 12 آماده مشاوره و خدمت رسانی به مشتریان محترم می باشند یا از وبسایت www.sadidbana.com

 

 

تهیه و تنظیم : سپیده طاهری