آببند سازی دیواره های حائل با استفاده از عایق بیتومریSBF-BITUCOAT

 image-394eef4e0bb09fd9fcb2df0b4cf65ec4d2a60302ec5ee88544d629ec53d1c243-V

عایق بیتومری (امولسیون قیری)

امروزه آببندی و ایزولاسیون دیواره های گود برداری شده به جهت افزایش پایایی و عمر سازه بسیار اهمیت داشته و از هزینه های مجدد به منظور آببندی سطوح و جلوگیری از نفوذ آب بخصوص به طبقه های زیرزمینی جلوگیری می نماید .

بدین منظور می توان هم دیواره های شاتکریت شده را آببند نمود (در سیستم های قالب یک طرفه ) و هم از مواد افزودنی آببند کننده داخل بتن استفاده کرد.

در خصوص آببندی دیواره های شاتکریت شده گود از عایقهای رطوبتی ممبرین ورقه ای استفاده می شد. که این امر به جهت پیش ساخته بودن این عایقها و همچنین مشکلات اجرایی در محل تلاقی با سر نیلها (HEAD NAILES)  و همچنین نیاز به ادوات حرارتی به منظور نصب وOVERLAP نمودن ورقه ها با یکدیگر بسیار دشوار ،‌ زمان بر و هزینه بر خواهد بود .

عایق رطوبتی بیتومری  SBF-BITUCOAT  محصولی با بنیان قیری است . که با استفاده از رزین بیتومن رابر (BITUMAENRUBBER) اشباع گردیده و به صورت امولسیونی در آمده است .  SBF-BITUCOAT پوشش محافظتي تک جزئي مي­باشد .  وبراي جلوگيري از نفوذ املاح و  يون­هاي مخرب شيميايي موجود در خاك روي مقاطع بتني پيش از دفن شدن یا روی سطوح شاتکریت شده قبل از بتن ریزی دیوارهای های حائل اجرا مي­شود. این محصول پس از خشك شدن، الاستيسيته مناسب وچسبندگي قابل توجهي داشته و به هیچ عنوان در آب حل نمی گردد.

از خواص ویژه این محصول می توان به الاستسیته بالا پس از خشک شدن اشاره نمود .شایان ذکر است گونه دیگر این محصول پوشش بیتومری الیاف دار SBF-BITUCOAT-F  است که مقادیری قابل توجهی الیاف پلی پروپیلن 12 میلیمتر در آن موجود می باشد . وجود الیاف در این محصول به افزایش قدرت الاستسیته آن بسیار کمک نموده و سبب می گردد ترکهای ناشی از نشتهای سازه ای را پل بزند و اجازه انتقال آن را به سطح ندهد .

چسبندگی بسیار بالای این محصول به سطح زیر کار از دیگر خواص ویژه آن می باشد که تمایز اصلی آن با لایه های پیش ساخته می باشد .قدرت چسبندگی این محصول از یک طرف به واسطه ماهیت چسبنده قیر و همچنین رزین بیتومن رابر تامین می گردد و از طرف دیگر با توجه به امولسیونی بودن این محصول و وجود آب دراجراء تشکیل دهنده آن طبق قانون لوله های موئین توسط منافذ سطحی و لوله های موئینه روی سطح شاتکریت یا بتن جذب شده ویک لایه یکدست و یکنواخت و کاملاً آببند را برروی سطح ایجاد می نماید .

مصرف پائین این ماده در هر متر مربع و اجرای آسان آن (به صورت پاششی یا با استفاده از برسهای بزرگ ) صرفه اقتصادی چشمگیری را نیز به همراه دارد .

در برخی از پروژه ها به منظور محافظت از پوشش در زمان آرماتور بندی یا در زمان بتن ریزی از ورقه های ژئوتکستال 150 یا 200 گرمی برای محافظت از عایق استفاده می گردد . لایه های ژئوتکستایل به واسطه دارابودن با الکتریکی غیر هم نام ،‌چسبندگی بسیار خوبی با پوشش برقرار نموده و سبب می گردند یک لایه بسیار محکم ،‌الاستیک و کاملاً نفوذ ناپذیر برروی سطح به وجود بیاید .

این سیستم آببندی به راحتی تحمل فشار آب از نشت منفی با مثبت را داشته و روش بسیار مطمئنی برای نفوذ ناپذیری سازه ها می باشد .

  • (این روش آببندی برای سازه هایی که در تماس مداوم با نور خورشید هستند توصیه نمی گردد)

این محصول تحمل دمایی بسیار خوبی در زمان کاربری دارد (20- درجه سانتی گراد الی 55+)

سیستم اجرای پاششی این محصول سبب می گردد بیشترین سطح اسمی تماس و چسبندگی با سطح زیر آیند به وجود آید و این امر بخصوص در سطوح دارای پستی و بلندی و خلل و فرج مانند سطوح شاتکریت این امر اهمیت بسزایی دارد .

عایق بیتومری